Virtuálny svet, reálne problémy: Vplyv sociálnych médií na naše duševné zdravie

https://www.blog.mojra.sk/post/677

Autor: psychologická poradňa | Sociálne média | Sociálne siete | Ako využiť sociálne médiá vo svoj prospech


Sociálne médiá sa stali každodennou súčasťou našich životov. Platformy ako Facebook, Instagram, Twitter a Tik Tok sú známe po celom svete a ovplyvňujú nielen naše každodenné činnosti, ale aj naše myslenie, správanie a celkové duševné zdravie.


Sociálne siete ponúkajú množstvo výhod, ako je možnosť udržiavať kontakt s priateľmi a rodinou, zdieľať zážitky a informácie, či vytvárať a podporovať rôzne komunity. Na druhej strane však majú aj negatívne stránky, ktoré môžu mať významný dopad na psychické a fyzické zdravie užívateľov. Aby sme lepšie pochopili, ako sociálne siete ovplyvňujú rôzne skupiny ľudí, je potrebné podrobnejšie preskúmať ich dopady na život ľudí.


Negatívne vplyvy sociálnych sietí

Nadmerné a nesprávne používanie sociálnych médií môže mať niekoľko negatívnych dôsledkov na duševné zdravie človeka.


  • Závislosť - Prvým a najhorším negatívnym, dopadom sociálnych sietí na človeka je závislosť. Závislosť na sociálnych sieťach, môže viesť k nadmernému používaniu a zanedbávaniu reálneho života a povinností. Vysoký návyk na sociálne siete u detí, môže negatívne ovplyvniť ich školský výkon, sústredenie a sociálne zručnosti.

  • Nízke sebavedomie - Neustále porovnávanie sa s ostatnými na sociálnych sieťach môže viesť k pocitom menejcennosti a nízkeho sebavedomia. Upravené a vyretušované fotky v nás vzbudzujú dojem dokonalého života, čo však v konečnom dôsledku nie je vždy pravdou. Negatívne komentáre, tlak na udržiavanie určitého módneho alebo životného štýlu môžu zvýšiť pocity úzkosti a prispievať tak i k depresii. Na sieťach vidíme len "highlighty" života ostatných, čo môže negatívne ovplyvniť naše sebavedomie a sebaúctu.

  • Poruchy spánku a negatívne dopady na naše zdravie - Modré svetlo z obrazoviek a neustále používanie sociálnych médií pred spaním môže narušiť spánkový režim a kvalitu spánku. Neustále ťukanie do obrazoviek a držanie smartfónu v rukách nemá dobrý vplyv ani na naše karpálne tunely. Keď sa tieto tunely, cez ktoré prechádzajú nervy poškodia alebo podráždia spôsobujú veľké bolesti, dokonca aj znecitlivenie v rukách. Zhrbenie pred telefónom, ktorý máme neustále v rukách neprispieva ani našej chrbtici.

  • Sociálna izolácia - Ľudia uprednostňujú komunikáciu cez mobilné a sociálne siete. Upadá tak reálna konverzácia pri stretnutí s niekým. Takto sa človek stáva osamelejším a znižujú sa mu sociálne zručností.

  • Negatívne porovnávanie - Na sociálnych sieťach ľudia zdieľajú väčšinou len svoje radostné okamihy a nie tie bolestivé. Vidieť neustále úspechy a šťastné momenty iných, vzbudzujú u ľudí rôzne myšlienky. Človek si potom kladie otázky typu: Čo robím zle, že mne sa tak nedarí? Kde v živote som spravil/a chybu? Prečo nemám také šťastie ako má on/-a?. Takýto typ zmýšľania môže zvýšiť pocity menejcennosti a úzkosti.

  • Kyberšikana - Sociálne médiá a online platformy sú často aj miestom kyberšikany, ktorá má vážny dopad na duševné zdravie obetí. Šikana cez sociálne siete, inak povedané kyberšikana sa vyskytuje najmä v nevhodných a negatívnych komentároch pod fotkami, alebo v osočovaní a vyhrážaní sa v správach. Takéto útoky na jednotlivca vedú k úzkosti, depresii a v extrémnych prípadoch aj k samovražedným myšlienkam. Obzvlášť pozor by sme mali dávať na deti, ktoré používajú sociálne siete, a kontrolovať im aký obsah zdieľajú s inými, a o čom komunikujú. Často v správach môže ísť aj o sexuálne obťažovanie alebo vydieranie.

Ktorá skupina je najohrozenejšia?

Keď sa bavíme o sociálnych sieťach a ich vplyvu na človeka, musíme si uvedomiť, že nie na každého majú rovnaký dopad. Sú skupiny ľudí, na ktorých vplývajú najviac a pri tých by sme mali spozornieť. Deti a tínedžeri, mladí dospelí a starší ľudia sú medzi najviac zraniteľnými skupinami kvôli svojej psychologickej a sociálnej situácii.


Deti a tínedžeri

O tejto skupine môžeme hovoriť ako o najviac zraniteľnejšej, čo sa týka vplyvu sociálnych sietí na ich duševný vývin. Z hľadiska psychologického vplyvu , sú deti a tínedžeri v štádiu vývoja, kedy sa ich sebaúcta a identita formuje. Sociálne siete často zobrazujú modelky a influencerky v dokonalom svetle, kde sú každá fotografia a video starostlivo vyretušované a upravené. Tento idealizovaný obraz krásy môže vyvolávať najmä u dievčat pocit, že aj ony musia dosiahnuť takú úroveň perfektnosti, aby boli považované za krásne alebo hodnotné. V dôsledku toho sa dospievajúce dievčatá začínajú porovnávať s týmito nereálnymi ideálmi, čo môže viesť k negatívnemu vnímaniu vlastného tela a vzhľadu. Tento tlak môže viesť k mnohým psychickým problémom, vrátane nízkeho sebavedomia, úzkosti a depresie.


Mladí dospelí

Mladí dospelí sú rovnako zraniteľnou skupinou ako deti a tínedžeri. Často pociťujú tlak prezentovať sa na sociálnych sieťach v čo najlepšom svetle, čo môže viesť k stresu a k nerealistickým očakávaniam. Takmer každodenne sú vystavovaní rôznym dezinformáciám, ktoré môžu ovplyvňovať ich názory a konečne rozhodnutia.


Starší ľudia

Ľudia, ktorí žijú osamote, a sú izolovaní od okolitého sveta, môžu nájsť v sociálnych sieťach spôsob, ako zostať v kontakte so svetom, ale tiež môžu byť zraniteľní voči podvodom a dezinformáciám. Nie sú však natoľko digitálne gramotní ako mladí ľudia, a ich nedostatok skúseností s technológiami, môže spôsobiť to, že sú ľahšie ovplyvniteľní a zraniteľní voči kybernetickým útokom.

Internet/sociálne sítie

Najbližšie termíny: 21.11.2024

Psycholog Online

Mgr. Michaela Parma

Internet/sociálne sítie

Najbližšie termíny: 21.11.2024

Psycholog Online

MA Gordana Mišković

Internet/sociálne sítie

Najbližšie termíny: 21.11.2024


Prečo sú tieto skupiny najviac zraniteľné a ovplyvniteľné?

Deti a tínedžeri, ktorých mozog je stále vo vývoji, sú viac náchylní na vonkajšie vplyvy, a preto sú ľahším cieľom pre manipuláciu a šikanu, kvôli nedostatku skúseností a kritického myslenia. Mladí dospelí, ktorí hľadajú vlastnú identitu a miesto v spoločnosti, často čelia zvýšenému tlaku na úspech a popularitu, čo môže viesť k negatívnym psychologickým dôsledkom pri používaní sociálnych sietí. Starší ľudia, ktorí majú menej skúseností s modernými technológiami, môžu byť ľahšie zmanipulovateľní a vystavení riziku podvodov, keď na internete hľadajú spoločnosť a informácie.

Pozitívne vplyvy sociálnych sieti

Sociálne médiá majú aj niekoľko pozitívnych účinkov na duševné zdravie. Jeden z nich je aj pocit spojenia, ktorý prostredníctvom sociálnych sietí máme. Môžeme zostať v neustálom kontakte s priateľmi a rodinou, čo zvyšuje pocity spolupatričnosti a podpory. Sociálne médiá nám umožňujú to, že máme väčší a rýchly prístup k rôznym informáciám a vzdelávacím zdrojom, čo môže podporovať kognitívny rozvoj a zvýšiť povedomie o rôznych témach. Na sieťach existujú rôzne skupiny a komunity, ktoré poskytujú podporu ľuďom so špecifickými problémami alebo záujmami, ako sú duševné choroby, zdravotné problémy alebo hobby.

Ako nájsť rovnováhu pri používaní sociálnych sieti?

  • Vymažte si aplikácie, ktoré vás a vaše deti zbytočne oberajú o čas.
  • Kontrolujte deťom aspoň raz za čas to, s kým komunikujú na sieťach a aký obsah sledujú a zdieľajú. Predídete tak obťažovaniu a vydieraniu, či dokonca aj začínajúcej kyberšikane.
  • Vzdelávajte sa a zvýšte povedomie o kyberšikane. Naučte sa, ako ju rozpoznať a riešiť. Ak ste vy alebo vaše dieťa obeťou kyberšikany, neváhajte vyhľadať pomoc u odborníkov alebo dôveryhodných osôb.
  • Buďte si vedomí toho, ako a prečo používate sociálne siete. Zamerajte sa na pozitívne interakcie a vyhýbajte sa negatívnym porovnávaniam. Snažte sa sledovať účty a stránky, ktoré vám budú inšpiráciou a budú pre vás podporujúce.
  • Vytvárajte si viac osobných vzťahov offline a trávte viac času s rodinou a priateľmi mimo digitálneho sveta. Pomôže vám to znížiť pocit izolácie a zlepšiť celkovú pohodu.


Sociálne médiá a siete sú mocným nástrojom, ktorý môže mať významný vplyv na naše duševné zdravie. Je dôležité si uvedomiť tento ich vplyv a používať ich zodpovedne. Vyvážený prístup a vedomé používanie sociálnych médií nám môžu pomôcť vyťažiť z nich to najlepšie, pričom minimalizujeme riziká spojené s ich používaním.


Je dôležité, aby sme si uvedomovali tieto riziká sociálnych sietí a podporovali zdravé používanie sociálnych sietí.

 

 






Práve ste čítali článok: Virtuálny svet, reálne problémy: Vplyv sociálnych médií na naše duševné zdravie

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné články



Digitálny detox: Tipy a stratégie pre efektívne obmedzenie času stráveného online

Digitálny detox: Tipy a stratégie pre efektívne obmedzenie času stráveného online

Autor: psychologická poradňa | Digitálny detox | konkrétné stratégie psychológa V dnešnej modernej dobe sa stala téma ,,digitálny detox“ neoddeliteľnou súčasťou, keďže technológie hrajú kľúčovú úlohu v našom každodennom živote. Aj keď je pravdou, že internet, sociálne médiá a smartfóny prinášajú množstvo výhod, ich nadmerné používanie má škodlivý vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Práve preto je digitálny detox, alebo teda ...

Pokračovať v čítaní

Vplyv technológii na naše duševné zdravie

Vplyv technológii na naše duševné zdravie

Autor: psychologická poradňa | ako technológie vplývajú na našu psychiku a duševné zdravie?Žijeme v dobe, keď sa technológie v posledných desaťročiach stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov, a preto je dôležité venovať pozornosť ich vplyvu na naše duševné zdravie. Hoci nám moderné technológie prinášajú nespočetné množstvo výhod, ako sú jednoduchší prístup k informáciám, možnosť neustáleho spojenia s blízkymi, či ze...

Pokračovať v čítaní

Ako nájsť rovnováhu: Škola, koníčky a voľný čas

Ako nájsť rovnováhu: Škola, koníčky a voľný čas

Autor: psychologická poradňa | Rady pre rodičov a študentov | Tipy na lepšiu organizáciu času pre rodičov a študentovVyváženie času medzi školskými povinnosťami, koníčkami a odpočinkom predstavuje jednu z najväčších výziev, s ktorými sa študenti stretávajú. Zatiaľ, čo školský prospech je nepochybne dôležitý, rovnako významný je aj osobný rozvoj, zdravie a spokojnosť študenta. V dnešnom rýchlo meniacom sa svete je schopnosť efektívne ria...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať