Úloha nevlastnej matky: Ako budovať silné vzťahy a prekonávať výzvy v zmiešanej rodine

https://www.blog.mojra.sk/post/696

Autor: psychologická poradňa | vzťah s nevlastnými deťmi | tipy psychológa | vzťahy medzi deťmi a nevlastnými rodičmi


Výchova detí je náročná etapa v živote každého rodiča. Čo ale, ak vychovávate dieťa, ktoré nie je vaše a aj tak ho chcete vychovať najlepšie ako viete? Vychádzať si s nevlastnými deťmi môže byť často náročné, ale za to veľmi obohacujúce v živote. Ako si ale najlepšie vytvoriť pozitívne vzťahy s deťmi vášho partnera?


Trpezlivosť je kľúčom

Žiaden zdravý a fungujúci vzťah sa nevytvorí lusknutím prsta. Deti zažívajú po príchode ,,novej matky“ zvláštnu situáciu, ktorú nemusia vedieť hneď spracovať a akceptovať. Je úplne v poriadku, pokiaľ deti z vás cítia neistotu alebo dokonca žiarlia. Treba dať deťom najavo, že ste s nimi neprišla súperiť, a doprajte im čas aby si na novú situáciu zvykli. Dajte si priestor aj čas na učenie sa z vlastných chýb.


Rešpekt

Pocity a osobný priestor každého dieťaťa sú odlišné. Každé má svoj vlastný spôsob, ako sa vyrovnáva so zmenami v jeho živote. Mali by byť slobodné vo vyjadrení svojich pocitov, aj ak by boli voči vám negatívne. Snažte sa pochopiť, ako sa cítia a neberte si negatívne reakcie dieťaťa na vašu osobu príliš k srdcu.


Budovanie vzťahu

Vzťahy budujte pomaly, a nesnažte sa hneď zaujať rolu rodiča. Vzťah s nevlastným dieťaťom, by ste mali začať najskôr kamarátstvom, ktoré bude postavené na vzájomnej dôvere. Získanie dôvery dieťaťa môžete aj prostredníctvom malých gest a postupných prejavov lásky.


Komunikácia nielen s dieťaťom

Váš partner by mal byť tiež zainteresovaný do budovania vzťahu medzi vami a jeho dieťaťom. Mali by ste mať jednotný prístup k výchove a navzájom sa podporovať. Rozprávajte sa o stanovených pravidlách a hraniciach pri riešení problémov. Predídete tak nezhodám vo vzťahu s partnerom, a vaše nevlastné dieťa bude dostávať rovnaký štýl výchovy nielen od vás ale aj od vášho partnera.


Spravodlivosť

Ak máte vlastné deti, a vychovávate aj nevlastné, musíte byť spravodlivá v každom ohľade. Rovnaká ku svojim vlastným, a aj k tým nevlastným deťom. Budú mať potom pocit, že ich beriete ako vlastné a máte ich rovnako rada. Ak nadstavíte jasné a presné pravidlá, ktoré budú platiť pre všetkých, opäť posilníte ich dôveru.

 

Spoločne trávenie času

Zahrňte ich do aktivít, ktoré môžete robiť všetci spoločne ako rodina. Strávenie spoločných chvíľ a zážitkov, či už na výletoch, pri hrách alebo pozeraní filmu dokážu posilniť vzťahy. Rovnako ako aj spoločné koníčky.


Nemajte príliš veľké očakávania

Nie vždy ide získanie rešpektu a lásky od nevlastného dieťaťa hladko. Deti sú odlišné a niektoré potrebujú viacej času na vstrebanie nového človeka v ich živote, a vytvorenie si zdravého a kamarátskeho vzťahu.


Sama sebou – najlepšia voľba

Nesnažte sa byť tým, kým nie ste. Nebuďte dokonalou matkou, ktorá nemá chyby a všetko vie. Buďte prirodzená. Pokiaľ dieťaťu ukážete, že aj vy sa viete pomýliť a máte svoje chyby, ocení vašu úprimnosť a bude sa vám vedieť lepšie otvoriť. Ukážte im, že vám na nich záleží a že ste tu pre nich vždy, keď vás budú potrebovať.


Podpora

Pokiaľ sa budovanie vzťahu s nevlastným dieťaťom neuberá správnym smerom, nevešajte hlavu. Vyhľadajte podporu u priateľov, rodiny, či partnera. Pomôcť môžu aj rady iných, ktorý si prešli podobnými skúsenosťami, akými si momentálne prechádzate aj vy.

 

Ako prijať rolu nevlastnej matky?

Byť nevlastnou matkou je veľká výzva ale aj skvelá príležitosť v živote. Nesmieme zabúdať na to, že každá rodina je iná a má iné stanoviská, hodnoty, tradície, a riešenie situácií prebieha u každej inak.


Prijatie role nevlastnej matky znamená, že prijímate dôležitú úlohu v živote vášho partnera a jeho detí.  Nemali by ste sa porovnávať s biologickou matkou, pretože rola nevlastnej matky je iná. Prijmite to, že výchova detí a váš prístup je jedinečný a bude jedinečný. Realistické očakávania treba mať tiež na pamäti. Nie každé dieťa sa hneď prispôsobí novej situácií a dokáže v nej ihneď fungovať. Verte si, buďte sebavedomá, istá a láskavá. Máte možnosť byť významnou súčasťou v živote detí vášho partnera, a pomôcť im rásť v láskavom a harmonickom prostredí.


V žiadnom prípade by ste nemali zabúdať ani na seba a brať všetku zodpovednosť na vlastné plecia. Podporu hľadajte v úprimnom rozhovore s partnerom, ktorý vás podporí a pochopí v každom momente pri výchove a budovaní vzťahu s nevlastnými deťmi. Názory na výchovu by nemali byť medzi vami a vaším partnerom odlišné, ale mali by ste dbať na jednotný systém pri postupovaní vo výchove. Stále sa snažte nájsť si čas na svoje koníčky a záľuby, priateľov a odpočinok. Dobré zdravie a duševná pohoda vám pomôžu pri lepšom zvládaní situácie.  

 

Psychologický pohľad na rolu nevlastnej matky

Situácia ohľadom role nevlastnej matky sa dá považovať za emocionálne náročný proces, nie len pre vás ako nevlastnú matku, ale aj pre vaše nevlastné deti a ďalších členov rodiny. Táto ,,úloha“ prináša so sebou veľa výziev, ktoré sú spojené najmä s adaptáciou na novú rodinu a celkovú dynamiku rodiny. Rovnako tak prichádza aj zodpovednosť v nových vzťahoch a pri riešení emocionálnych reakcií s členmi rodiny.


Zo psychologického hľadiska môže byť príchod nového rodiča do rodiny považovaný za výraznú zmenu v chode domácností, ktorá narúša už nejaké existujúce vzorce rodiny. Deti môžu ťažšie zvládať prispôsobenie sa novovzniknutej situácií, a môžu nadobúdať pocit ,,nahradenia“ biologického rodiča. Pre rodiča, ktorý vstupuje do novej rodiny (nevlastný rodič) je kľúčové aby pochopil tejto dynamike rodiny, bol empatický a prispôsobivý voči deťom aj ostatným členom domácnosti.


Materské a partnerské role, ktoré nevlastná matka zahŕňa sú pri identite zložité. Nie vždy tieto role zapadajú do tradičných predstáv o rodine. Je dôležité vytvorenie vlastnej identity v rámci rodiny, ktorá bude rešpektujúca voči vašim hraniciam a potrebám, a zároveň bude poskytovať lásku a stabilitu deťom.


Všeobecne v psychológií považujeme za základný prvok zdravých vzťahov dôveru. Najdôležitejším krokom ku zdravým vzťahom s nevlastnými deťmi je teda budovanie na základe vzájomnej dôvery. Dôvera buduje konzistentné správanie, rešpektovanie detských pocitov a otvorenú komunikáciu. Dôležité je aby deti cítili to, že sa môžu na vás, ako matku spoľahnúť.


Konflikty by sa mali vždy riešiť konštruktívne, s dôrazom na vzájomné počúvanie a porozumenie. Vzájomný rešpekt pri riešení konfliktu posilňuje dynamiku a vzťahy rodiny. V tejto úlohe nevlastnej matky je rovnako dobré, ak je človek emocionálne inteligentný, a dokáže sa vcítiť a porozumieť emóciám druhých ľudí. Empatia umožňuje lepšie pochopiť pocity deti a partnera, čo dokáže predchádzať konfliktom a vytvárať harmonickejšie vzťahy.


Pre deti môže byť príchod novej matky spojený aj so strachom, neistotou alebo dokonca odporom voči nevlastnej matke. Zo psychologického pohľadu je dôležité, aby sa tieto pocity u vás vytláčali alebo ignorovali. Poskytnutie bezpečného priestoru, kde môžu deti vyjadriť svoje pocity bez odsudzovania, je kľúčové pre ich emocionálne zdravie.


Byť nevlastnou matkou môže priniesť aj pocity izolácie, či frustrácie. Je normálne zažívať rôznorodé pocity, vrátane pocitov žiarlivosti alebo smútku. Dôležité je tieto emócie prijať a spracovávať zdravým spôsobom, či už cez rozhovory s partnerom, priateľmi, alebo terapeutom.


Budovanie psychickej odolnosti je dôležité nielen pre vás, ale aj pre deti. Pomáhajte im rozvíjať schopnosť zvládať stres, adaptovať sa na zmeny a riešiť problémy. Vaša podpora a pozitívny prístup môžu byť inšpiráciou pre deti, aby sa cítili bezpečne a dôverovali procesu adaptácie na novú situáciu.


Ak sa v rodine vyskytnú väčšie problémy, ako napríklad odpor detí, neustále konflikty alebo emocionálne ťažkosti, môže byť užitočné obrátiť sa na rodinného terapeuta. Profesionálna pomoc môže ponúknuť nové pohľady a techniky, ktoré môžu pomôcť pri riešení komplikovaných situácií v rodinnom prostredí.Začiatok formuláraSpodná časť formulára

 


V roly nevlastnej matky by ste sa mali zamerať na dlhodobé ciele, ktorými sú budovanie stabilných a zdravých vzťahov, ktoré pochádzajú z láskyplného prostredia, v ktorom rodina a deti vyrastajú.Začiatok formulára

 

Spodná časť formulára


Ak vzťahy nefungujú dokonale, nezabúdajte na to, že každá rodina je iná a nie v každej to funguje podľa plánu. Dôležité je, aby ste neustále pracovali na zlepšení vzťahov a boli k sebe všetci otvorení.


Rola nevlastnej matky sa vyvíja časom. Otvorená komunikácia, láskavosť a trpezlivosť vám pomôžu pri budovaní vzťahov s nevlastnými deťmi. 

 

 





Práve ste čítali článok: Úloha nevlastnej matky: Ako budovať silné vzťahy a prekonávať výzvy v zmiešanej rodine

Spodná časť formulára

 

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné články



Naštvaná mama: Odkiaľ sa berie hnev v materstve a ako s ním nakladať, aby vás neovládol?

Naštvaná mama: Odkiaľ sa berie hnev v materstve a ako s ním nakladať, aby vás neovládol?

Autor: psychologická poradňa | rodičovský stres a jeho dôsledky | tipy psychológa | ako zvládať emócie pri výchove Emócie a ich zvládanie, môže byť v materstve niekedy náročné. Je to totiž ťažká, ale krásna cesta životom. Rôzne výzvy, ktorým čelí každá matka, sa naskytajú v materstve bežne. Radosť, láska a krásne okamihy striedajú aj stres, únava, frustrácia, či občasné pochybnosti. Naučiť sa ich zvládať vám pomôže p...

Pokračovať v čítaní

Dospelé deti toxických rodičov: Ako sa oslobodiť od minulosti a budovať zdravé vzťahy

Dospelé deti toxických rodičov: Ako sa oslobodiť od minulosti a budovať zdravé vzťahy

Autor: psychologická poradňa | dospelé deti toxických rodičov | tipy psychológa | uzdravenie po toxickom detstve ,,Rodič, ktorý svojim správaním a postojmi negatívne ovplyvňuje emocionálny a psychický vývoj svojho dieťaťa - toxický rodič.“ Konanie toxického rodiča má dlhodobé následky na sebavedomie, sebaúctu a celkovú pohodu dieťaťa. Deti, ktoré vyrastajú v toxickom prostredí, s toxickými rodičmi, často zápasia s nízkym sebave...

Pokračovať v čítaní

Medzigeneračná komunikácia: Ako preklenúť rozdiely a budovať silné vzťahy medzi generáciami

Medzigeneračná komunikácia: Ako preklenúť rozdiely a budovať silné vzťahy medzi generáciami

Autor: psychologická poradňa | Rodina a medzigeneračná komunikácia  | Ako zlepšiť medzigeneračnú komunikáciu? Fenomén ,,medzigeneračná komunikácia“ naberá v súčasnej dobe na dôležitosti, pretože sa nielen na pracoviskách, v rodinách a v spoločnosti stretávajú generácie, ktoré majú odlišné skúsenosti a názory na svet. V medzigeneračnej komunikácií je kľúčom schopnosť porozumieť rozdielom, ktoré sa naskytajú, a n...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať