Mojráček: Rady pre deti aj rodičov

https://www.blog.mojra.sk/post/652

Autor: Psychologická poradňa | Mojráček: Duševný sprievodca pre malých hrdinov a ich rodičov.

 

Mnohí si myslia, že detský svet je bezstarostný, plný hier a dobrodružstiev. Bohužiaľ aj deti majú svoje bolesti, svoje trápenia, pred ktorými ich ani najmilujúcejší rodič nedokáže ochrániť. Alebo ich možno práve spôsobili, či už nevedomky, alebo úmyselne.

Deti sa s problémami nevedia vyrovnať tak, ako dospelí. Nemajú toľko skúseností a boja sa. Ruku na srdce, niekedy si nevedia rady ani rodičia. Netušia, kde hľadať pomoc, ako s dieťaťom o problémoch hovoriť, čo urobiť, aby sa cítilo lepšie.

Niektoré riešenia sú jednoduché, iné nie. Ako najlepšie odovzdať deťom dôležité informácie? Ako im ukázať, že všetky ich problémy majú riešenie a nemajú sa báť požiadať o pomoc? Ako inak ako formou rozprávky.

 

Zoznámte sa, Mojráček …

Mojráček je malý stromček. Má rodinu, mamičku, otecka a svoju najlepšiu kamarátku Aničku. Je ako mnoho chlapcov a dievčat, baví ho maľovanie, hranie sa na ihrisku a vymýšľanie rôznych lotrovín. Mojráček je tiež veľmi zvedavý a rád s mamičkou hľadá nové informácie v knihách alebo na internete. Mojráček je síce väčšinou usmiaty, ale tiež má svoje trápenia. Rieši úplne rovnaké problémy, ako mnoho iných detí. Bojí sa, niekedy tieňov v tme, inokedy nových situácií a toho, čo ho čaká. Rád chodí do školy, ale niekedy je toho na neho veľa. Mojráček môže plakať večer do vankúša, byť smutný a bezradný. Ale viete čo? Mojráček zisťuje, že každý problém má svoje riešenie. Jeho strachy, bolesti a trápenia síce úplne nezmiznú, ale postupne zistí, že keď o tom niekomu povie, určite sa mu uľaví…

 

Pre deti aj pre mamy, otcov

Hlavná myšlienka, prečo vytvoriť túto postavičku bola založená na tom, že deti lepšie prijímajú rady, ak sa s poradcom dokážu stotožniť. A ako to najlepšie dosiahnuť, ako im vytvoriť kresleného kamaráta? Takého, ktorý rieši úplne rovnaké situácie, ako ony.

Samozrejme za príbehom stojí odborník – detský psychológ. Ten deťom formou rozprávky, respektíve prostredníctvom Mojráčka, odovzdá dôležité rady, ako sa s danou situáciou vyrovnať. Jednoducho im to názorne ukáže. Tak, aby si väčšie deti, ktoré už zvládnu čítať samy, odniesli z príbehu ponaučenie. A rovnako je každý príbeh dobre pochopiteľný aj pre menšie deti, ktorým zatiaľ čítajú rodičia.

Okrem toho sa z rozprávky môžu poučiť aj samotní dospelí. Nielenže určitým spôsobom pochopia, čo sa v dieťati odohráva, ale vďaka tipom pre rodičov zistia, ako sa v danej situácii zachovať, čo robiť a nerobiť. Tak, aby svojim deťom čo najviac pomohli.


Výchova detí môže byť jedno veľké dobrodružstvo. Je však dobré vedieť, ako na to.

 

 


Práve ste čítali článok: Mojráček: Rady pre deti aj rodičov

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné články



Ako funguje mozog počas spánku, a prečo je spánok zásadný pre duševné zdravie?

Ako funguje mozog počas spánku, a prečo je spánok zásadný pre duševné zdravie?

Autor: psychologická poradňa | Spánok | tipy psychológa | Prečo je pre nás spánok taký dôležitý? „Spánok je pre človeka to isté čo naťahovanie pre hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánok pre väčšinu z nás znamená chvíľu oddychu a relaxu v pohodlí postele. Nie je tajomstvom, že dobrý a kvalitný spánok je veľmi prospešný pre naše zdravie, či už po fyzickej alebo psychickej stránke. Pre človeka je spánok neoddeliteľnou súčasťou zdrav...

Pokračovať v čítaní

Čo robiť ak sa dieťa dostane do zlej partie? Ako s ním viesť správny rozhovor?

Čo robiť ak sa dieťa dostane do zlej partie? Ako s ním viesť správny rozhovor?

Autor: psychologická poradňa | Dieťa a zlá partia | tipy psychológa | Prečo sa deti pridávajú k zlej partii?„Deti milujú toho, kto ich miluje; a kto nemôže milovať, veľmi málo dosiahne pri výchove.“ —  Johann Wolfgang von Goethe  Môžeme tvrdiť, že takmer každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Niekedy sa stane, že aj keď sa snažíte dieťaťu byť dobrým vzorom, aj tak sa dostane do nesprávnej spoločnosti. Mnoho rodičov to vníma ako z...

Pokračovať v čítaní

Vyčlenenie z kolektívu: Ako pomôcť dieťaťu, ktoré nezapadá do detského kolektívu?

Vyčlenenie z kolektívu: Ako pomôcť dieťaťu, ktoré nezapadá do detského kolektívu?

Autor: psychologická poradňa | ako integrovať dieťa do kolektívu| tipy psychológa | detská izolácia Vyčlenenie dieťaťa v školskom prostredí z kolektívu, je rozhodne vecou, ktorá by mala mať našu plnú pozornosť a ktorá predstavuje problém.   Mnohé deti sa dostávajú do nepríjemných situácií, kedy prežívajú ťažkosti so začlenením sa medzi svojich rovesníkov, čo často vedie k pocitom osamelosti, neistoty a zníženému sebavedo...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať