Každý vzťah prechádza určitými fázami, vyvíja sa a
prehlbuje. Sú však situácie, ktoré fungovanie vzťahu z rôznych dôvodov
narúšajú, či už je to prehliadanie a odhalenie partnerových nedostatkov, či
zlá komunikácia a názorová rozdielnosť. Zaujímavosťou je, že sa tieto etapy
nezhôd vyskytujú v určitých časových úsekoch, s rozdielom max. niekoľkých
mesiacov. Prečo tomu tak je, ako dlho taká kríza vzťahu trvá a ako krízu vo
vzťahu najlepšie riešiť sa pokúsime vysvetliť v tomto článku.
Kríza vo vzťahu po 1. roku
Názor psychológov na výskyt ročnej krízy vo vzťahu sa rôzni, jedni ju uznávajú, iní nie. Je to dané najmä tým, že pri každom páre je obdobie zamilovanosti inak dlhé. Každopádne, či už sú tieto prvé výrazné nezhody odborníkmi označované za krízu, alebo nie, je podstatné, že sa vzťah v tejto etape začne meniť. Partneri odložia ružové okuliare a začínajú všetko vidieť reálne, obzvlášť partnerove nedostatky. Naše telo je v období zamilovanosti v zajatí hormonálnej búrky, ktorá však zhruba po roku utíchne, čo môže viesť k určitej pocitovej frustrácii. To, že sa váš vzťah ocitne už po roku v kríze nepovažujte za zlyhanie, naopak! Žiadny vzťah nie je dokonalý a práve snaha vyriešiť problémy a nájsť kompromisy ho môže jedine posunúť ďalej. Ak sa však stretnete s nezáujmom, speje k záhube.
Kríza vo vzťahu po 3. rokoch
Obdobie zamilovanosti máte už dlho za sebou, často už v tejto etape vzťahu máte s partnerom spoločné bývanie a premýšľate o budúcnosti. Nech je tento čas akokoľvek krásny, stojí za dverami strašiak nejedného vzťahu - stereotyp. Dni plynú jeden za druhým stále rovnako, väčšinou sa vytráca to obrovské sexuálne napätie medzi partnermi, všetko sa dostáva na kľudnú koľaj. Naoko ideálny stav. Realita je však iná, partneri sa začínajú nudiť, chýba im nejaká akcia, začínajú sa hádať a vadia im aj najmenšie maličkosti. Často potom partneri spomínajú na dobu, kedy boli omámení kokteilom zamilovanosti a chceli by vrátiť čas. Nesnažte sa o to, hoci môže kríza po troch rokoch trvať až rok, je potrebné si ňou prejsť. Odmenou vám bude pevnejší a vážnejší vzťah.
Kríza vo vzťahu po 7. rokoch
Sedemročná kríza vo vzťahu je tou najznámejšou a najdiskutovanejšou krízou. Hlavnou príčinou je opäť stereotyp, vzťah sa nikam neposúva a tzv. zamrzol na mŕtvom bode. Veľmi časté sú nezhody v nazeraní na spoločnú budúcnosť partnerov, pocity márnosti a nenaplneného života. Bezdetné páry začínajú bilancovať, objavuje sa silná túžba po založení rodiny. Oproti tomu páry s deťmi zabúdajú, že sa majú starať aj o seba navzájom, nielen o svojich potomkov. Vyhrotené hádky, absencia sexu a celkovo dusná atmosféra doma, je neraz príčinou nevery. Základom zvládnutia tejto krízy je zmena, nemožno sa prispôsobiť, ale ide o to, vedieť vytvárať kompromisy tak, aby boli naplnené potreby oboch partnerov.
Keď sa „žili spolu až do smrti“ nekoná…
Nie každá kríza končí happy endom, pri ktorom sa vzťah medzi partnermi prehĺbi a zintenzívni. Často vyústi kríza v neveru, pauzu vo vzťahu, či končí rozchodom. Partneri sa väčšinou rozhodnú zachovať aspoň zdanie fungujúceho vzťahu najmä kvôli deťom, čo je samozrejme zlé. Nikto by sa nemal do vzťahu nútiť, výsledkom je len ťaživá atmosféra, ktorá sa skôr či neskôr odrazí ako na vašej psychike, tak práve aj na psychike vašich detí.
Ako z kríze von?
Komunikujte.
Dobrá komunikácia je
základom úspešného vzťahu. Ako správne komunikovať vo vzťahu? Nejde o to, či s
partnerom hovoríte každý deň o nepodstatných veciach, ale či naozaj
komunikujete so všetkým, čo k tomu patrí – kompromisy, počúvanie, otvorenosť,
dialóg…
Pomenujte problém a
postavte sa mu čelom.
Nesnažte sa problémy
zamiesť do kúta, ale vždy ich spoločne s partnerom riešte. Ujasnite si, čoho sa
konkrétne daný problém týka, preberte ho s partnerom a hľadajte možnosti, ako z
toho von.
Neustále pracujte
na spoločnej budúcnosti.
Ujasnite si, čo od vzťahu očakávate a neustrňte na mieste.
Plánujte spoločné
chvíle, ale občas si doprajte čas len pre seba.
Spoločné záujmy a
aktivity vás ako pár stmelia, nič sa však nemá preháňať. Tráviť všetok čas
spoločne má naozaj blízko k tomu, aby vzťah začal sužovať stereotyp. Nehľadiac
na to, že pri chvíľach, ktoré máte len pre seba, si dokážete lepšie urovnať
myšlienky a zamyslieť sa v kľude nad vzťahom bez zbytočných emócií.
Vyhľadajte pomoc odborníka.
Často sú partneri krízou vo vzťahu tak hlboko zasiahnutí, že nie sú schopní ju prekonať bez pomoci. Nebojte sa vyhľadať pomoc psychológa, ktorý je v tejto problematike zbehlý a dokáže vám ponúknuť najlepšie možnosti ako z krízy von.
Nižšie nájdete tých správnych psychológov pre vás:
Práve ste si prečítali článok: Kríza vo vzťahu: Naučte sa hádať aj odpúšťať
Zadajte Váš komentár.